Klip Dagga (Leonotis nepetifolia) jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, wystepującą naturalnie w Afryce oraz w południowych Indiach. W porównaniu do swych krewniaków, innych jasnotowatych, gatunek jest ten gigantem - rośliny mogą osiągać wysokość ponad 3,5 m, nawet w naszych warunkach. Klip Dagga może być wykorzystywana na wiele sposobów - leonuryna znajdująca się w całej roślinie ma właściwości lecznicze, służy do wspomagania w leczeniu zakażeń wywołanych przez gronkowce, oprócz tego działa także przeciwkaszlowo i obniża gorączkę . Klip Daggę można również stosować rekreacyjnie: leonuryna posiada lekkie właściwości psychoaktywne.
Najlepszym terminem do wysiewu Klip Daggi jest wiosna. Nasiona wysiewa się od końca marca do końca kwietnia na głebokości 0,5-1 cm, utrzymując stale wilgotne podłoże. Używając dobrej jakości materiału do wysiewu, kiełkowalność wynosi powyżej 90%, a pierwsze siewki pojawią się już po 7-10 dniach. Nie ma potrzeby utrzymywania wysokiej wilgotności powietrza, wystarczy tylko zapewnić wilgotne podłoże młodym siewkom. Gdy rośliny osiągną 10-15 cm wysokości, należy je porozsadzać do osobnych doniczek.
Klip Dagga rośnie dobrze zarówno na średnio żyznych jak i żyznych glebach; ponieważ w naszym klimacie jest jednoroczna, dobrym pomysłem wydaje się wysadzenie nieco podrośniętych Leonotis do gruntu, uprzednio wsypując do otworów w ziemi po 1-2 litry torfu wzbogaconego lub ziemi kompostowanej, co ułatwi przyjęcie się roślin, po 15 maja (Dagga nie jest mrozoodporna). Oczywiście można uprawiać je również w odpowiednio dużych doniczkach, należy jednak wziąć pod uwagę, iż dorosłe rośliny są wysokie i ciężkie, przez co mogą się po prostu przewrócić. Uprawa w domu mija się z celem - pomijając jej wzrost, suszu będzie mniej i będzie zawierał niższą zawartość alkaloidów.
Leonotis jest rośliną, która czuje się dobrze zarówno w miejscach półsłonecznych, jak i w pełni nasłonecznionych. Ze względu na możliwość wyłamania lub przewrócenia, lepsze wydają się miejsca osłonięte od silnych wiatrów. Roślina uwielbia wodę, pobierze jej praktycznie tyle, ile jej dostarczymy. Jeżeli mamy zamiar dokarmiać ją, najlepszy będzie nawóz wieloskładnikowy podawany raz w miesiącu.
Przy dobrych warunkach pogodowych i pokarmowych Klip Dagga rozpoczyna kwitnienie w połowie lipca i kontynuuje je aż do pierwszych przymrozków. Płatki kwiatów można zbierać na bieżąco, natomiast liście przed przymrozkami, które i tak zabiłyby roślinę (nic się nie może zmarnować ;) ).
Klip Daggi,ok. 10 dni po wysiewie.
Klip Daggi, ok. 20 dni po wysiewie.
Bardzo fajny blog, wiele przydatnych informacji.
OdpowiedzUsuńBędę zaglądał żeby się dokształcić w zakresie wysiewów.
Pozdrawiam, Artur!
Widzę, że kręcą Cię takie psychoaktywne roślinki, nie mam pojęcia skąd w ogóle je wynajdujesz! Niemniej najfajniejsze są chyba takie rośliny mało znane, które można jeszcze jakoś spożytkować:>
OdpowiedzUsuńZgadzam się z Tobą, najciekawsze są rośliny użytkowe (niekoniecznie używki, również zioła i rośliny owocowe/warzywne) znane głównie pasjonatom roślin. Straszną frajdę miałem dodając do herbaty z liści własnego krzaczka plasterek cytryny, również ze swojej uprawy. To nic, że niewiele tego można uzyskać, ważne, że własnymi rękoma zdobyte. :)
Usuńwitam.. dlaczego b yla frajda u ciebie po dodaniu cytryny do herbaty z klip daga cy to cos zmienia??
OdpowiedzUsuńZwiązki aktywne w Klip Dagga lepiej się rozpuszczają w kwaśnym roztworze - a jak zakwaszać herbatę, to najzdrowiej cytrynką. :)
Usuńno mnie juz kwitnie slicznie a ze we wloszech to bedzie wieloletni..ale jak chce nasiona miec to chyba kwatow nie bede zrywac ?' czy ktos mi powie czy mozna tez napj ziolowy èpic czy trzeba tylko palic..bo ja sie nie zaciagne wiec jak tylko tak zwyczajnie zapale to nie podziala tak na logiczne myslenie mysle..
OdpowiedzUsuńJeśli chcesz nasiona - nie zrywasz kwiatów. Czasami będą nawet, jak będziesz zrywać, ale to jest loteria. Ja zawsze zostawiam kwiaty na jednej "kulce" - ona jest wtedy na nasiona. Można pić napój ziołowy, ale trzeba go zakwasić, aby leonuryna i inne związki się lepiej rozpuściły - dodaj cytrynki. :)
UsuńW sprzedaży są też nasiona Dzikiej Daggi (L. leonorus) zbliżonej wyglądem do Klip Daggi, ale niższej i o bardziej zwartym krzaczastym pokroju. Ja w tym roku wysieję oba gatunki, zobaczymy, jak sobie poradzą.
OdpowiedzUsuńBędzie ciężko zdobyć obydwa gatunki. Niestety w naszym kraju dzika dagga (L. leonorus) jest nielegalna i traktowana na równi z heroiną. Z kolei Klip dagga - L. nepetifolia - jest legalna. Absurd, wiem.
Usuń