niedziela, 16 lutego 2014

Cytryna skierniewicka - owocowanie

      Cytryna 'Skierniewicka' jest odmianą cytryny zwyczajnej (Citrus limon) wyhodowaną i rozpowszechnioną przez prof. Szczepana Pieniążka. Jej najbardziej rozpoznawalną cechą jest zdolność do rodzenia bardzo dużych owoców, których waga może przekraczać nawet 1kg. Uprawa tej odmiany cytryny jest praktycznie taka sama jak pozostałych cytrusów. Możemy ewentualnie postarać się o jakieś podpórki dla dojrzewających owoców - ich ciężar jest w stanie wyłamać pędy.
     Cytryna skierniewicka jest łatwa do zdobycia; jej sadzonki można znaleźć w większości marketów czy na aukcjach internetowych. Swoją roślinę kupiłem około dwa lata w Praktikerze, i tego sklepu nie polecam - praktycznie uratowałem roślinę od śmierci, była przesuszona i wymęczona. Aklimatyzacja i ustabilizowanie stanu zdrowia pacjenta trwała ponad rok. Jednak warto było, gdyż ubiegłego lata cytryna postanowiła wynagrodzić me starania kwitnąc i dając owoc ;).

Cytryna skierniewicka wraz z dojrzewającym owocem

4 komentarze:

 1. Witam, mam identyczną roślinę. Po jakim czasie wypuściła u ciebie owoc? Moja ma już ok. 6 lat i ani razu nie widziałem u niej żadnej cytryny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, cytryna przez rok odchorowywała ciężkie warunki w supermarkecie, potem przez pół roku zaczęła rosnąć, następnie zakwitła, a owoc wisi już kolejne pół roku. Tak więc owoc widoczny na zdjęciu uzyskałem po 2 latach od zakupu. ;)

   Usuń
 2. Cytryna Skierniewicka daje gigantyczne owoce. Po przekwitnięciu zostawiłem tylko 3 zawiązki owoców, dobrze nawoziłem i wyrosły trzy giganty. Cytryna Skierniewicka swoimi owocami robi wrażenie. Tylko pomelo i niektóre cytrony rodzą większe owoce. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń