niedziela, 9 października 2011

Trawa cytrynowa z nasion

      Trawa cytrynowa, a właściwie palczatka cytrynowa jest wieloletnią (u nas uprawiana jako jednoroczna) rośliną z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Najbardziej znana jest z zawartości aldehydu zwanego cytralem - dzięki temu roślina posiada zapach przypominający cytrynę. Napar z liści palczatki cytrynowej posiada bardzo przyjemny cytrusowy aromat.
      Uprawa palczatki z nasion jest dosyć prosta, nasiona wysiewamy do podłoża uniwersalnego, nie przysypując je, tylko lekko wciskając w ziemię. Podłoże dobrze jest zrosić, ewentualnie można też przykryć całą doniczkę folią przezroczystą, aby podnieść wilgotność powietrza i ograniczyć parowanie wody z gleby. Dobrze jest też wystawić nasiona na działanie promieni słonecznych. Przy dobrej jakości nasionach już po trzech dniach mamy okazję zaobserwować wschody:

      Nasiona wysiewałem 9 lipca 2011
      Na 25 wysianych nasion uzyskałem 24 siewki, które poprzesadzałem w cztery doniczki po 6 sztuk. Wzrost na początku jest dość powolny, zdjęcie z 7 sierpnia 2011:

      Rośliny te nie mają wielkich wymagań, wystarczy im zapewnić tylko dużo ciepła i, przede wszystkim słońca. Trawa cytrynowa nie jest mrozoodporna, i jeżeli chcemy ją uprawiać w gruncie, to albo jako roślinę jednoroczną, albo na jesień wykopujemy ją z doniczki i zimujemy w pokoju. Po około dwóch miesiącach od wysiania rośliny stają się na tyle duże, że można już zrywać listki i przygotowywać sobie pyszne herbatki :)
      Na zdjęciu widać różnice we wzroście roślin rosnących w pełnym słońcu i w cieniu/półcieniu. Jak można się domyślić, w środkowej doniczce rosną trawy mające najwięcej słoneczka. :)

5 komentarzy:

 1. Dzięki! Super opis! Na pewno się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Własnie kupiłam nasiona i szukam wiadomości. Twójopis bardzo się przydał - dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne wiadomości, super że zdjęcia z progresem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za wyczerpujące informacje, właśnie mam przed sobą odrobinkę nasionek i teraz wiem co z nimi zrobię :)

  OdpowiedzUsuń