sobota, 18 sierpnia 2012

Melon - dojrzewanie owoców

      Melony (Cucumis melo) zostały posadzone w połowie maja  w nieogrzewanej szklarni. Ponieważ miały niezbyt słoneczne miejsce, a także niespecjalnie żyzną ziemię, owoce  zaczęły się zawiązywać dopiero na początku sierpnia. Natomiast teraz zaczynają przybierać na wadze, na razie są wielkości dość dużych gruszek. Mam nadzieję, że dojrzeją do końca sezonu. :)
4 komentarze:

 1. Jak posadzić melona?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysiewasz nasiona melona na głębokość +/- 1,5 cm do ziemi uniwersalnej/torfu wzbogaconego, każde nasiono do osobnej doniczki (dyniowate nie lubią jak im się grzebie przy korzonkach). Ponieważ melony potrzebują długiego okresu wegetacji do wydania plonu, nie można ich siać wprost do gruntu jak ogórków, bo po prostu owoce nie zdążą dojrzeć przed zimą. Dlatego rozsadę melona trzeba wysiać wcześniej - mniej więcej w drugiej połowie marca, a wyrośnięte rośliny wysadza się do gruntu po 15 maja, kiedy nie ma już dużego ryzyka przymrozków. Dopóki melony będą w doniczkach w domu, powinny mieć zapewnione jak najwięcej światła - nie będą się wyciągać i będą silniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki. Mam jeszcze takie jedno pytanie. Czy melon jest rośliną jednoroczną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tropikach pewnie byłby wieloletni. U nas na dworze nie przeżyje zimy, a z kolei w domu prawdopodobnie padnie od niedoboru światła.

   Usuń