niedziela, 16 września 2012

Kiwano (Ogórek afrykański) - uprawa

      Ogórek kiwano (Cucumis melutifer) jest rośliną blisko spokrewnioną ze znanym wszystkim ogórkiem zwyczajnym. Ostatnio rośnie popularność uprawy tej rośliny na jej smak, przypominający rzekomo "połączenie kiwi i melona". Sprzedawcy jednak nie podają, że roślina ta jest dosyć wymagająca.
      Uprawę kiwano najlepiej rozpocząć już w marcu, siejąc nasiona do doniczek z podłożem uniwersalnym. Rośliny wysadzamy do gruntu po 15 maja, kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków oraz gdy kiwano nieco podrośnie. Najlepszym stanowiskiem dla ogórka afrykańskiego jest miejsce w pełni słoneczne, z żyznym podłożem. Na ziemię można położyć warstwę czarnej agrowłókniny w celu podniesienia temperatury ziemi (chociaż sam tego nie robiłem). 
      Roślina ta, w przeciwieństwie do rodzimych ogórków nie wymaga silnego podlewania, ponieważ jest dobrze przystosowana do okresów suszy - przez okres od maja do dzisiaj została przeze mnie nawodniona może dwa-trzy razy. Poza tym dużym problemem są wysokie wymagania termiczne, przez które owoce mogą nie zdążyć dojrzeć albo wręcz zawiązać się. W Polsce często okres wegetacyjny jest zbyt krótki, a roślina bardzo źle znosi spadki temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza (przy 5 stopniach może nawet zamierać). Na szczęście prognozy pogody wskazują, że tegoroczny wrzesień będzie dość ciepły. Dla osób liczących na bardziej pewny plon polecam uprawę w szklarni.

Kiwano

      Sam wygląd rośliny i charakterystyka jest dosyć nieciekawa - kiwano wytwarza ogromną masę zieloną, która zacienia inne rośliny, do tego jej łodyżki są pokryte nieprzyjemnymi kłującymi włoskami... brr. 
      Jeśli przypuszczamy, że owoce nam nie dojrzeją - zbieramy je przed przymrozkami. Niedojrzałe owoce kiwano można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez kilka miesięcy. Przez ten okres wiele z nich ma szansę dojrzeć - zmienią wtedy barwę z zielonej w żółtą, a potem pomarańczową. Owoce zebrane po przymrozkach prawdopodobnie się zepsują (zamarzająca woda zniszczy komórki owocu, czyniąc je bardzo podatnym na infekcje grzybowe). Owoce mają również walory dekoracyjne, ponieważ są nieco podobne do niektórych odmian dyni ozdobnych.

Owoce kiwano

      Z trzech posadzonych roślin uzyskam plon około dwudziestu owoców - przypomnę, że ani nie nawoziłem, ani nie podlewałem swoich kiwano. :)

2 komentarze:

  1. Witaj ja z jednej rośliny uzyskałem ponad 30 dużych owoców.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na oko mam po kilka owoców na roślinie, ale nie sprawdzałem, co się kryje pod liśćmi - może będzie ich rzeczywiście więcej. Pewnie na początku października zbiorę ogórki i wkleję zdjęcie. :)

      Usuń