niedziela, 31 marca 2013

Pitaja z nasion - wzrost

      Jak sukulentowo, to sukulentowo - zrelacjonuję teraz kolejny gatunek kaktusa, który rośnie u mnie od piętnastu miesięcy - pitaję (Hylocereus undatus).

      Obydwa kaktusy bezproblemowo rosły przez kolejny rok, chociaż, w przeciwieństwie do opuncji, nie rosły w górę i wszerz, a "rozkrzewiały" się. Tutaj jest zdjęcie pitai sprzed roku. Jedna siewka rośnie wyraźnie szybciej od drugiej, ale nie mam pojęcia dlaczego, ponieważ warunki mają takie same.

 Pitaje od góry...

... i z profilu.

4 komentarze:

 1. Mam pytanie odnośnie bananowców. Planuję wyhodować sobie palmę z nasion. Jaki rozmiar doniczki byłby na początek odpowiedni ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prawda banana pozyskałem z odrostu, a nie z nasion, ale na pierwsze pół roku starczy doniczka o średnicy 20-25 cm. Na kolejny rok dobra będzie doniczka o średnicy ok. 40 cm, a po dwóch i pół roku im większą donicę użyjesz, tym lepiej. Doniczki najlepsze będą typowe, nie wysokie (jak dla palm), ani nie szerokie (jak dla bonsai). Bananowce są roślinami, które wytwarzają rozległy system korzeniowy, i bez dużej donicy nie będą rosły wcale, albo będą rosły bardzo powoli.

   Usuń
 2. Bardzo fajny blog. Trafiłem przypadkiem, ale muszę zaglądać częściej chociażby by poczytać archiwalne notki. Mam dwa pytania co do wysiewu pitaji:
  1. Wysiewałeś swoje pitaje z nasion uzyskanych z owocu czy zakupionych na all...?
  2. Ile nasion (mniej więcej) musiałeś wysiać by uzyskać kiełkowanie na poziomie dwóch egzemplarzy?
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Z nasion na all.., jest kilku dobrych sprzedawców. Chociaż nie widzę przeszkód w uzyskaniu pitai z nasion z owoców.
   2. Niewiele, myślę, że wysiałem 5-6 sztuk.
   Pozdrawiam
   Również Paweł. :P

   Usuń