poniedziałek, 16 lipca 2012

Turówka wonna (trawa żubrowa, żubrówka) - uprawa

      Turówka wonna (Hierochloe odorata) jest najbardziej znana wśród Polaków jako surowiec do produkcji wódki (Żubrówki). Trawa ta występuje w Polsce, chociaż z żubrami ma niewiele wspólnego. Ze względu na zawartość kumaryny roślina posiada bardzo przyjemny, przypominający nieco wanilię aromat. Głównym jej zastosowaniem jest... cóż, aromatyzowanie wódek. Wykorzystywana jest również w perfumerii, a także jako zioło leczące dolegliwości układu trawiennego.
      Trawa żubrowa jest, poza drobnymi uciążliwościami, bardzo łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Roślinę rozmnażamy wyłącznie przez podział kłączy lub kęp roślin. Nasiona mają praktycznie zerową zdolność kiełkowania i wysiew jest całkiem nieopłacalny. Należy pamiętać, że turówka wonna jest rośliną zagrożoną wyginięciem i podlega ochronie, dlatego też zaopatrzmy się w nią w centrum ogrodniczym lub na aukcji internetowej zamiast niszczyć bądź co bądź jej rzadko występujące naturalne stanowiska.

      Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby; nie potrzeba nawet częstego nawożenia - raz w roku wystarczy. Preferuje stanowisko słoneczne lub ewentualnie półcieniste. Na zdjęciu widać, że turówka jest wkopana w glebę razem z doniczką - polecam ten sposób uprawy, ponieważ gdy nie ograniczymy jej niczym wzrostu, przerośnie ogród i stanie się uciążliwym chwastem, prawie jak perz. Roślina bez problemu zimuje w naszym klimacie. 
      Pojedyncze źdźbła zbieramy, gdy są już dość długie (ponad 20-25 cm długości). Zrywamy je albo "w razie potrzeby", albo całkowicie przed ich zasychaniem (część nadziemna rośliny zasycha po przekwitnięciu kwiatów) i przechowujemy je w szczelnym słoiku.
       Jako, że wspomniałem o żubrówce, podam przepis na smaczny trunek. Potrzeba nam:
- 0,5 l wódki czystej
- 1-2 źdźbła turówki
- łyżeczka cukru
- szczypta cukru waniliowego/wanilinowego (opcjonalnie)
       Źdźbła wrzucamy do butelki, wsypujemy cukier i pozostawiamy na minimum 3-4 dni. Najlepsza jest po około trzech tygodniach. Turówki wonnej można również (z niezłym rezultatem) użyć do aromatyzowania wiśniówki :).
    

9 komentarzy:

 1. najlepsza z polskich wódek,wspaniała baza do drinków wszelakiego rodzaju,nigdy niestety nieudało mi natrafić na trawę do kupienia,a czułbym się niemal zachwycony,chodując ją osobiście.sporo satysfakcji i frajdy miałbym przy osobistym wyrobie żubrówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odezwij się na wiosnę, może coś da się załatwić. :)

   Usuń
  2. ja kupiłam na gieldzie kwiatowej. Więc jest do kupienia. Również kilka dni temu bedac w Łodzi zakupiłam ją pod halą sportową gdzie jest kiermasz działkowca.

   Usuń
  3. Jezu chetnie bym się tego badziewia pozbyl.Zachwascilo mi pol ogrodka

   Usuń
  4. Dlatego najlepiej jest sadzić żubrówkę w doniczce wkopanej w ogrodzie (albo w ogóle nie sadzić do gruntu i trzymać ją jako roślinę doniczkową). Chociaż po trzech latach w gruncie nawet z doniczki trawa zaczyna uciekać przez kłącza dołem. ;)

   Usuń
  5. Witam
   Mogę udzielić praktycznej porady , jeśli ktoś chce sadzić na działce niech wysadza w pojemniku bez dna o wysokości 80 -100 cm co przydaje się po kilku latach bo mocna utrudnia rozrost poza pojemnik. Posadzenie bez takiego pojemnika na działce to tragedia , perz przy żubrówce to pryszcz .Perz rośnie na głębokości ok 20 cm natomiast żubrówka potrafi nawet na 60 cm . Przerobione na działce gdzie trawa poszła na żywioł.

   Usuń
 2. mam tego zielska około 20 arów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mozesz podac jakis kontakt do siebie?

   Usuń
 3. Jak komus z Was sie rzeczywiscie rozrosla....dajcie znac, potrzebuje tego duzo do mojego gospodarstwa... moj email panleszek1@gmail.com Dzieki.

  OdpowiedzUsuń