wtorek, 13 grudnia 2011

Delosperma bosseranum (Ice plant) z nasion

      Ice plant jest niewielkim sukulentem z rodziny pryszczyrnicowatych (Aizoaceae). Dorasta do 20 centymetrów wysokości oraz posiada dość mięsiste liście. Starsze okazy wytwarzają coś na kształt kaudeksu (spichrzowa część rośliny, nie posiada chlorofilu). Spokrewniony jest z dość znanymi Lithops sp., czyli "żywymi kamieniami".
      Roślina jest interesująca ze względu na zawartość alkaloidów, które występują w rzadziej spotykanej kannie - Sceletium tortuosum - czyli między innymi mesembryny. Ma działanie rozluźniające, relaksujące, a w większych dawkach euforyczne - ogólnie poprawia nastrój :).
Nasiona Ice plant - toż to pyłek!

      Roślinę można rozmnażać z nasion lub sadzonek. Nasiona wysiewamy o każdej porze roku poza zimą. Z racji ich rozmiaru, wysypujemy je na podłoże, delikatnie przyciskamy i zraszamy wodą. Nie przykrywamy nasion, za to dobrze jest doniczkę osłonić folią, aby podnieść wilgotność powietrza. Pierwsze rośliny pojawiają się już po kilku dniach, ostatnie już po miesiącu. Świeże nasiona mają kiełkowalność praktycznie 100%.

Siedem dni po wysiewie
      Rośliny są światłolubne, a w początkowym okresie wzrostu należy im zapewnić umiarkowaną wilgotność gleby. Później są odporne na susze. Jako podłoże użyłem mieszanki czarnej ziemi, piasku i perlitu (2:2:1). Rośliny rosną dość szybko:
Dwa i pół miesiąca później...
       Siewki są odporne na uszkodzenia, ale w ciasnej donicy trzeba je przerzedzić - u mnie wywalona została co druga sztuka, i pozostało około 10 roślin.
       Zbioru dokonuje się, gdy roślina będzie już duża (drugi, trzeci rok); im większa, tym więcej alkaloidów będzie zawierać. Zbiera się zarówno liście, pędy jak i korzenie. Tradycyjne przygotowanie Delospermy polega na zmiażdżeniu części roślin, a następnie ich siedmiodniowej fermentacji - jest to konieczne ze względu na zawartość szkodliwego kwasu szczawiowego. W domu możemy zrobić to inaczej - rozdrobnione części roślin wkładamy na godzinę do piekarnika nastawionego na 180 stopni. Wysoka temperatura spowoduje rozpad kwasu.
      Ice plant można zażywać na różne sposoby: paloną, sproszkowaną w formie tabaki, oraz sproszkowaną do obtaczania np. w gumie do żucia; można też żuć całe fragmenty rośliny. Nie należy się nastawiać na "fazę", jest to bardzo subtelnie działająca roślinka. Niemniej polecam spróbować. ;)

1 komentarz:

  1. Nie znałem wcześniej tej rośliny. Miło jest poszerzyć swoją wiedzę :)

    Pozdrawiam
    Cho

    OdpowiedzUsuń