piątek, 30 grudnia 2011

Herbata z nasion

     Herbata chińska (Camellia sinensis) jest krzewem lub niskim drzewem dorastającym w naturze do 6 m wysokości, a w uprawie do 1,5 m. Ojczyzną herbaty są Indie oraz Indochiny, gdzie rośnie drugi, dziki gatunek herbaty - herbata assamska (Thea assamica), który tworzy drzewa dorastające do 15 m. Chyba nie ma osoby, która nie próbowała naparu herbacianego, który zawiera teinę i jest lekko pobudzający.
     Rozmnażanie herbaty z nasion jest dosyć trudne, okres kiełkowania nasion jest dość długi, kiełkowanie nierównomierne, a nasiona mają tendencję do pleśnienia. Zebrane nasiona można wrzucić do wody - te, które pływają najlepiej jest wysiać oddzielnie, ponieważ będą gorzej kiełkować i dawać słabsze siewki. Herbatę siejemy na głębokości 1-2 centymetrów, podlewając umiarkowanie aż do wykiełkowania. Temperatura w okresie kiełkowania powinna wynosić najlepiej 25-30 stopni Celsjusza. Nasiona można również przed wysiewem skaryfikować - delikatnie uszkodzić okrywę nasienną. Druga metoda wysiewu to kiełkowanie na bibule - nasiona leżą na wilgotnej bibule tak długo, dopóki nie pojawi się pęknięcie w okrywie nasiennej - wtedy przenosimy nasiona do gleby. Kiełkowanie może trwać od 3 miesięcy do nawet pół roku.
      Równie trudno rozmnoża się herbatę z sadzonek. Na sadzonki pobieramy w lutym-marcu lub w sierpniu pędy o długości około 8 cm, które ukorzeniamy w mieszance torfu z piaskiem (1:1). Temperatura ukorzeniania powinna wynosić 25-28 stopni Celsjusza. Ukorzenianie następuje po 8-12 tygodniach.
      Starsze rośliny wytwarzają odrosty korzeniowe. Odcinając je z fragmentami korzeni, łatwo uzyskamy nowe okazy.
Trzymiesięczna siewka herbaty
      Uprawa herbaty w domu jest możliwa, chociaż roślina ma dość specyficzne wymagania. Pochodzi z ciepłego klimatu, ale nie znosi latem ostrego słońca; zimą natomiast cierpi na jego niedobór. Dobrze jest zatem obniżyć temperaturę pomieszczenia, w którym roślina zimuje do 10 stopni Celsjusza. W gruncie dorosła roślina przetrzyma mrozy do -5 stopni, a dobrze okryta nawet -15 stopni. Jest rośliną zimozieloną.
      Najlepsze podłoże dla herbaty powinno być żyzne i kwaśne; dobre są mieszanki torfu kwaśnego z ziemią kompostową (1:1). W okresie od lutego do września herbata wymaga dokarmiania wieloskładnikowymi nawozami. Podlewanie powinno być umiarkowane. Herbata bardzo dobrze znosi cięcie, nie ma więc problemu z jej formowaniem.

3 komentarze:

 1. gdzie można kupić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nasiona, i sadzonki można kupić na znanym polskim portalu aukcyjnym. :)

   Usuń
 2. Podziwiam za cierpliwość w czekaniu na kiełkowanie, skoro może to trwać nawet pół roku. Ja bym chyba nie wytrwał :)

  Pozdrawiam
  Cho

  OdpowiedzUsuń