niedziela, 1 kwietnia 2012

Drzewo pijanych papug z nasion

      Schotia brachypetala, zwana po polsku "drzewem pijanych papug", jest niewysokim drzewem z rodziny bobowatych, a więc spokrewnionym z naszą fasolą i grochem. Pochodzi z Południowej Afryki i dorasta do wysokości 5-15 metrów, w wyjątkowo dobrych warunkach do dwudziestu. Swoją nazwę zawdzięcza nektarowi, który jest wytwarzany przez kwiaty w dużych ilościach i szybko fermentuje. Jest on przysmakiem dla papug, które często spożywają te alkoholowe drinki. :)
      Roślina jest prosta do rozmnożenia z nasion. Wystarczy je namoczyć przez dzień-dwa w ciepłej wodzie, a następnie posadzić do ziemi na głębokość około 2 cm. Temperatura w okresie kiełkowania powinna wynosić przynajmniej 20 stopni; w chłodzie nasiona kiełkują dłużej. Latem od wysiania do wykiełkowania mija okres  5-14 dni, w chłodzie do dwóch miesięcy. Nasiona, które są niedojrzałe są wyraźnie mniejsze od dojrzałych. One również mogą wykiełkować, chociaż dużo później. Również rośliny z nich wyrosłe będą słabe i często zniekształcone.
      Drzewa pijanych papug nie są zbytnio wymagającymi roślinami - wyrosną na każdej glebie, nawet najsłabszej. Oczywiście, aby wyglądały ładnie, były zdrowe i szybko rosły lepiej zapewnić im coś lepszego - wykorzystałem czarną ziemię ogrodniczą, bez dodatku torfu i Schotie "nie narzekają". Są wybitnie światłolubne, warto im więc zapewnić południowy parapet do uprawy - latem mogą stać na dworze. Temperatury, które są dla nich optymalne zaczynają się od 20 stopni Celsjusza w górę, chociaż rośliny dadzą sobie radę w piętnastu stopniach. Dziesięć stopni to taka dolna granica uprawy, wtedy nasze Schotie prawdopodobnie szybko zmarnieją. 
Dwa miesiące po wysianiu
      Rośliny podlewamy regularnie - lepiej jest lekko przesuszyć glebę niż przelać, są tolerancyjne na niedobory wody - a nawozimy umiarkowanie, raz na miesiąc w okresie od marca do listopada. 
      W naturze rośliny rozpoczynają kwitnienie nieregularnie; jednak średnio jest to okres pięciu lat po wysianiu. W naszych warunkach okres kwitnienia należałoby pewnie pomnożyć razy dwa. Zawsze jednak można uprawiać drzewo pijanych papug dla oryginalnych, ozdobnych liści. :)
Pół roku po wysianiu

1 komentarz:

  1. Piękne rośliny. Widziałem przy ostatnich zakupach nasiona, ale się nie zdecydowałem. Tym chętniej więc pooglądam je u ciebie :)

    Pozdrawiam
    Cho

    OdpowiedzUsuń