niedziela, 15 kwietnia 2012

Żywe kamienie z nasion

      Pochodzące z Południowej Afryki rośliny z rodzaju Lithops, zwane popularnie "żywymi kamieniami", są często u nas uprawiane jako rośliny ozdobne. Polska nazwa wywodzi się od ich wyglądu - przypominają do złudzenia kamienie, co utrudnia roślinożercom ich znalezienie i zjedzenie. Rośliny te można rozmnażać albo poprzez sadzonki, albo z nasion, które można zakupić w wielu centrach ogrodniczych.
      Najlepszym okresem do wysiewu Lithops jest wiosna - od marca do czerwca. W tych miesiącach młode rośliny są na tyle doświetlone, że nie wyciągają się i są w stanie się rozrosnąć. Odpowiednim podłożem zarówno do wysiewania, jak i do uprawy jest mieszanka piasku z czarną ziemią w proporcjach od 3:1 do 5:1. Rośliny te nie lubią żyznych podłoży i często w nich gniją. 
      Nasiona żywych kamieni siejemy na powierzchni przygotowanego podłoża, zraszając je wodą i ewentualnie dociskając je, choć nie jest to konieczne. Doniczkę możemy przykryć folią w celu utrzymania na dłużej wilgotnego podłoża. Nasz pojemnik z nasionami ustawiamy na słonecznym parapecie - słońce stymuluje kiełkowanie. Pierwsze siewki powinny pojawić się już po 5-7 dniach. W początkowym okresie wzrostu lepiej jest zraszać podłoże raz na dwa dni, aby było wilgotne - młode rośliny są bardziej wrażliwe na przesuszenie. Małe rośliny nawadniamy tylko przez zraszanie, np. spryskiwaczem; podlewając podłoże ryzykujemy "zatopienie" malutkich siewek!
      Starsze (trzymiesięczne) okazy żywych kamieni nie potrzebują już tak częstego nawadniania. W okresie od marca do października dorosłe rośliny podlewamy skąpo, raz na dwa tygodnie. Nawożenie w zasadzie nie jest konieczne, chociaż jeśli ktoś chce, może podlać żywe kamienie mocno rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. W okresie jesienno-zimowym podlewanie jest mocno ryzykowne - przelane Lithopsy łatwo mogą popękać i w rezultacie zgnić. Nie musimy się bać o przesuszenie roślin - są sukulentami, do tego nie zapominajmy, że każda roślina pobiera wodę nie tylko przez korzenie, ale także w pewnym stopniu przez liście. 
      Najlepsze temperatury do uprawy żywych kamieni wynoszą 16-25 stopni od marca do października oraz 10-15 stopni w okresie zimowym - rośliny wtedy przechodzą okres spoczynku. Stanowisko dla Lithops powinno być nasłonecznione, zwłaszcza zimą, ponieważ niedoświetlane rośliny mogą stracić swój atrakcyjny wygląd. Należy pamiętać, że rośliny wyrosłe z nasion zakwitną najprędzej w trzecim roku uprawy. Nie wydaje mi się to wadą, ponieważ i bez kwiatów żywe kamienie wyglądają bardzo dekoracyjnie. :)
Żywe kamienie trzy tygodnie po wykiełkowaniu

4 komentarze:

 1. mam pytanie
  można je sadzić pojedynczo do małych doniczek
  czy konieczne jest takie coś jak na zdjęciu ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, że można sadzić pojedynczo. Na pewno odpada wtedy problem rozsadzania. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Litopsy to jedne z niewielu sukulentów, które mi się podobają :) Przezabawnie wyglądają takie małe grubaski ledwo wystające z piasku.

  Pozdrawiam
  Cho

  OdpowiedzUsuń