czwartek, 26 kwietnia 2012

Rosiczka przylądkowa

      Oprócz muchołówek drugą grupą popularnych u nas roślin mięsożernych są rosiczki, a wśród nich prym wiedzie rosiczka przylądkowa (Drosera capensis). Liście pułapkowe u rosiczek są wyposażone w delikatne włoski, na szczycie których znajdują się kropelki lepkiej cieczy. Owady, które nieostrożnie siądą na liściu, przyklejają się, a wskutek ich szamotania się pobliskie włoski zbliżają się do ofiary, a cały liść może zwinąć się w pastorał. Po pewnym czasie z gruczołów znajdujących się na owych włoskach wydzielana jest ciecz trawiąca ciała owadów.
 Miesięczne rosiczki w towarzystwie muchołówki
      Uprawa rosiczek jest w zasadzie identyczna jak uprawa opisanej w poprzednim poście muchołówki, chociaż istnieją pewne różnice:
- muchołówki powinny być zimowane w chłodzie, natomiast rosiczki niekoniecznie. Gatunki pochodzące z tropików (np. wspomniana rosiczka przylądkowa) nie potrzebują okresu chłodu, natomiast rosiczki ze strefy umiarkowanej (przykładem mogą być występujące w Polsce rosiczki długolistna, okrągłolistna oraz pośrednia) powinny go przejść;
- kwitnienie rosiczek nie osłabia ich tak bardzo jak muchołówek;
Kwiaty rosiczki
- do zapylenia niektórych rosiczek nie potrzeba drugiego osobnika, na przykład rosiczka  przylądkowa jest samopylna.
Lato 2011, pełnia łowów. Po lewej odmiana 'Alba', po prawej odmiana 'Typical'.
Smakowity kąsek!
      Po zapyleniu i dojrzeniu nasion zbieramy je ostrożnie (są bardzo drobne) i od razu wysiewamy lub pozostawiamy na zapas. Należy wspomnieć, że nasiona rosiczek strefy umiarkowanej wchodzą w stan spoczynku, i aby wykiełkowały, najlepiej jest przeprowadzić tzw. zimną stratyfikację - nasiona przechowywać w niskiej temperaturze (4-6 stopni) przez okres 2-3 miesięcy. Nasiona rosiczek wysiewamy powierzchniowo - wymagają światła do kiełkowania. Podłoże do wysiewu musi być takie, jak do uprawy, czyli o pH 3-4,5 oraz nie zawierające składników mineralnych. Okres kiełkowania zależy od gatunku; nasiona gatunków pochodzących z tropików mogą wykiełkować po tygodniu, natomiast tych umiarkowanych nawet i po trzech latach.
      Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozmnożyć rosiczki wegetatywnie - przez sadzonki liściowe, sadzonki z pędu kwiatowego, przez podział rośliny lub przez in vitro, jeśli ktoś ma własne laboratorium :).
       Jeszcze jedna kwestia - obecność kropelek cieczy na liściach jest uzależniona od wilgotności podłoża oraz powietrza. Suche podłoże oraz powietrze powodują zanikanie kropelek. Problem ten może wystąpić również w przypadku niedoświetlenia rośliny, która jest wyraźnie światłolubna.
Kwiecień 2012 - te same rośliny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz