środa, 9 listopada 2011

Glediczja trójcierniowa jako bonsai - eksperyment

      Glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) jest drzewem z rodziny bobowatych (Fabaceae), dorastającym do 30 metrów wysokości. Jego najbardziej dekoracyjną cechą są trójdzielne ciernie; z powodu ich występowania roślina nie jest sadzona w okolicach na przykład przedszkól - są na tyle duże, że mogą być niebezpieczne.
      Nasiona glediczji przed wysiewem najlepiej jest skaryfikować (bardzo delikatnie uszkodzić okrywę nasiona, na przykład mocząc w roztworze kwasu siarkowego lub przepłukując niewielkimi ilościami wrzątku), a następnie moczyć w ciepłej wodzie przez kilka godzin. Rośliny kiełkują w okresie od 9 do 40 dni. Siewki są dość wrażliwe na choroby grzybowe, dlatego uprzednie odkażanie podłoża jest wskazane. Rozmnażanie glediczji przez sadzonki wykonywane z części nadziemnych jest bardzo ciężkie, chociaż czasami udaje się z użyciem sadzonek korzeniowych.
      Swoją glediczję wysiałem wiosną 2011 roku, i starałem się przez cięcie i przyginanie pędów uformować na bonsai. Cały proces formowania zajmie 4-6 lat, co jest normą dla bonsai z nasion. Roślina zrzuca liście na zimę, i jeżeli chcemy ją przetrzymać, należy wkopać roślinę do gruntu albo przenieść do chłodnego pomieszczenia - unikniemy przemrożenia i uszkodzenia bryły korzeniowej.
Jednoroczna glediczja prowadzona jako bonsai
Najbardziej charakterystyczna cecha : trójdzielne ciernie

1 komentarz:

  1. Świetnie wyglądają te ciernie :)

    Pozdrawiam
    Cho

    OdpowiedzUsuń