niedziela, 27 listopada 2011

Róża jerychońska, widliczka

      Od pewnego czasu w sklepach internetowych pojawiły się tak zwane "róże jerychońskie" - rośliny, które w okresie suszy zwijają swe liście i przyjmują kształt mniej więcej kulisty, a w okresie deszczowym rozwijają swoją rozetę liści. Generalnie mianem róży jerychońskiej określa się trzy gatunki roślin, jednak w polskich sklepach internetowych pojawia się z reguły tylko jeden - widliczka łuskowata (Selaginella lepidophylla). Ceny roślin wahają się w zakresie od 5 do 20 złotych za sztukę.
 Zwinięta róża jerychońska, przed podlaniem.
      Niestety muszę stwierdzić, że sprzedawcy robią nas w bambuko. Pomijając już zdjęcia (wiadomo, że roślina nie będzie tak piękna jak u nich), "zapominają", że róże jerychońskie sprzedawane u nas są najczęściej martwe!
     Róża się rozwija. Zdjęcie wykonane 12 godzin po podlaniu
      Analizując cykl życiowy roślin - rośliny w okresie deszczowym rosną w podłożu, i wytwarzają zarodniki (widliczka należy do widłaków, które nie wytwarzają nasion). Gdy nadchodzą susze, roślina zwija się w kulkę i niesiona wiatrem toczy się, rozsiewając zarodniki. Gdy znowu spadnie deszcz, z zarodników wyrastają nowe widliczki i cykl się zamyka. Podejrzane jest również to, że rośliny według sprzedawców można podlać wrzątkiem i "nic im to nie zaszkodzi"...
      Swoją różę jerychońską utrzymywałem przez kilka miesięcy; przez ten okres nie urosła, co nie powinno dziwić. W końcu, po zbyt długim trzymaniu w wodzie, zaczęła pleśnieć, więc wyrzuciłem ją.
I już rozwinięta prawie w pełni. Zdjęcie wykonane 24 godziny po podlaniu
     Czasami na znanym portalu aukcyjnym pojawiają się naprawdę żywe okazy widliczki, najczęściej wystawiane przez amatorów. Można je poznać po tym, że są sprzedawane zakorzenione w doniczkach, oraz po ich żywozielonym zabarwieniu liści.
      Podsumowując: Sam proces rozwijania się róży wygląda rzeczywiście bardzo ciekawie, można zaobserwować to nawet gołym okiem; ale co z tego, skoro jest to martwa roślina? Jeśli ktoś chce zobaczyć tę ciekawostkę, taniej wyjdzie obejrzenie filmu na youtube.

3 komentarze:

 1. Skąd ją wziąłeś?
  Pozdrawiam ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różę jerychońską można kupić na znanym polskim portalu aukcyjnym, niestety tylko martwe okazy (takie jak mój). Ale za to cena jest bardzo przystępna :)

   Usuń
 2. Roślina sama w sobie jest bardzo ciekawa i skłania do zachwycenia się matką naturą :) Szkoda tylko, że ludzie postępują tak, a nie inaczej, nie podając wszystkich informacji na jej temat podczas sprzedaży.

  Pozdrawiam
  Cho

  OdpowiedzUsuń