piątek, 11 listopada 2011

Mango z pestki

      Mango indyjskie (Mangifera indica) jest drzewem z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae) pochodzącym z, jak sama nazwa wskazuje, Indii, Chin oraz Malezji. Dzikie okazy dorastają do 30 metrów wysokości, odmiany uprawne są niższe i bardziej rozłożyste. Mango jest rośliną długowieczną, może żyć nawet do 300 lat. Rośliny są uprawiane ze względu na ich owoce - pestkowce o słodkim smaku, ważące od 100g do nawet 2 kg.
      Najłatwiej rozmnożyć mango z nasion; zdolność kiełkowania jest wysoka, gdy owoce, z których pozyskujemy nasiona są bardzo dojrzałe, oraz gdy nasiona zostają od razu wysiane. Jeżeli nie możemy wysiać od razu, należy je okryć wilgotną ziemią czy np. piaskiem - wtedy nawet po 2 miesiącach przechowywania 70% nasion powinno wykiełkować. Dużo trudniej rozmnaża się mango z sadzonek - tylko około 40% się ukorzenia, zresztą zdobycie pędów na sadzonki jest u nas ciężkie.
     Nasiona przed umieszczeniem w ziemi należy jak najdokładniej oczyścić z miąższu - ja użyłem do tego szlifierki i delikatnie "zjechałem" całą powierzchnię nasienia tak, aby nie było na nim włosków. Następnie moczyły się w wodzie przez dwa dni, i trafiły do pojemnika z ziemią. Ułożone zostały poziomo i przykryte 1 cm warstwy gleby. Roślina wykiełkowała całkiem szybko, bo już po 8 dniach:
      Cechą charakterystyczną mango jest barwa liści - młode liście są czerwone, lub purpurowe, i z czasem zielenieją. Ciekawy jest też wzrost - roślina stoi w miejscu przez pewien czas, by wypuścić hurtem jedno piętro - 4 do 5 liści, rozwija liście, znowu robi przerwy i tak dalej.
       Mango jest rośliną bardziej wymagającą w kwestii ciepła i słońca niż awokado. Bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza oraz duże donice - bryła korzeniowa rozwija się błyskawicznie. Jednym z objawów zbyt małej donicy jest usychanie młodych, nierozwiniętych liści. Dobrą lokalizacją do uprawy jest okno południowe. Roślina jest bardzo wrażliwa na mróz: -2 stopnie celsjusza mogą poważnie uszkodzić dorosłą roślinę, nie mówiąc już o młodziakach.
      Mango w naturalnym dla niego klimacie jest zdolne do owocowania po sześciu latach; nie mam niestety pojęcia po ilu latach zaowocuje w polskim klimacie, oraz czy w ogóle zaowocuje. Roślina jest głównie wiatropylna, choć pewien udział w zapylaniu mają też owady. 25 do 98% kwiatów to kwiaty męskie, a reszta to kwiaty obupłciowe. Liczba kwiatów w jednym kwiatostanie może dochodzić nawet do kilku tysięcy. Lekka susza sprzyja kwitnieniu rośliny, natomiast opady i wilgotna podłoża mogą hamować ten proces. Dojrzewanie owocu trwa zazwyczaj cztery do pięciu miesięcy. Większość odmian mango owocuje raz w roku przez jeden okres, choć istnieją również odmiany owocujące nieregularnie przez okres całego roku.
Dwumiesięczne mango

13 komentarzy:

 1. Witam - właśnie to popełniam - liczę że mi się uda - sama sobie życzę szczęścia - chyba będzie mi bardzo potrzebne hi hi

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie mogę kupić owoce ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinny być w każdym większym markecie typu Biedronka, Lidl czy Carrefour. :)

   Usuń
 3. Czy jest jakaś szansa zaowocowania z pestki i po jakim czasie? Czy do moczenia nasion ma być zimna czy ciepła woda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naturze mango zaczyna owocować po 5-6 latach. Myślę, że i u nas mango mogłoby zaowocować, ale w późniejszym wieku (pewnie z 10-12 lat). Ja moczyłem w letniej wodzie i wykiełkowało.

   Usuń
 4. czy drzewko można posadzić w ogródku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posadzić można, ale nawet dorosłe drzewko może przemarznąć i obumrzeć, gdy nadejdzie przymrozek. No chyba, że mieszkasz w miejscu, gdzie w ciągu roku temperatura nie spada poniżej 5-10 stopni, wtedy można śmiało sadzić. W polskich warunkach pozostaje jedynie uprawa w doniczkach lub ogrzewanych zimą oranżeriach. :)

   Usuń
 5. Uwielbiam obserwować jak rośliny rozwijają się i rosną. Wygląda na to, że przy mango miałbym na co patrzeć ;)

  Pozdrawiam
  Cho

  OdpowiedzUsuń
 6. Kupiłam bardzo duży owoc mango,a w pestce tego owocu był już spory kiełek.Wsadziłam do doniczki z ziemią i już po paru dniach podrosło parę centymetrów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To teraz zostaje ta trudniejsza część - opieka :) Życzę powodzenia!

   Usuń
 7. Mango jest bardzo bezproblemowe, byleby tylko podlewać - moje 2 letnie drzewko ma blisko 1,5m z liśćmi długości ok 30cm także mogę polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej! Moje mango ma już ponad dwa lata ale nie chce rosnąć! Ma ok 30cm wysokości. Listki ma ciągle zwieszone i nie może wypuścić nowych! Co zacznie to zaraz zeschną! Widać ich przyrosty ale nic po za tym. Dlaczego tak się dzieje? Dodam jeszcze że tylko pień się na grubość rozrasta :)

  OdpowiedzUsuń