niedziela, 22 stycznia 2012

Karambola z nasion - początki

      Karambola (Averrhoa carambola), inaczej oskomian pospolity, jest średniej wysokości drzewem, pochodzącym z Indonezji oraz Malezji. Posiada pierzasto złożone liście, które reagują podobnie do liści mimozy - składają się przy dotyku. Jednak karambole są uprawiane nie ze względu na walory ozdobne (chociaż moim zdaniem je posiadają), lecz są roślinami sadowniczymi, dającymi jadalne owoce.
      Rozmnażanie karamboli z nasion jest całkiem łatwe, o ile zdobędziemy dojrzały owoc i wysiejemy nasiona niezwłocznie po wyjęciu ich z owocu. Nasiona oskomianu tracą żywotność w ciągu 1-2 tygodni od wyjęcia ich z owocu. Świeże nasiona można zanurzyć na 24 godziny w ciepłej wodzie (przed sianiem do doniczek), co poprawie zdolność kiełkowania. Siejemy w podłożu na głębokości około 1 cm. Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, a nasiona są dobrej jakości, pęcznienie i kiełkowanie nastąpi po około dziesięciu dniach. Przez kolejne dziesięć dni będzie następował rozwój korzonka zarodkowego i "podnoszenie" się pestki, w której ukrywają się liścienie i pierwsze liście właściwe. Pod koniec procesu okrywę nasienną można delikatnie ściągnąć, lub pozwolić, by roślinka sama się jej pozbyła.
      O szczegółach uprawy karamboli napiszę więcej, gdy przeżyje mi do lata przynajmniej jedna sztuka z sześciu, które wykiełkowały. ;)
Kiełkujące karambole

4 komentarze:

 1. jak tam sie chowają

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja posadzilem z owocu pare dni temu ale narazie nic.Za to moge sie pochwalic z nasion wyroslo mi avocado ,mango,papaja,pitaja,oraz inne owoce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję wykiełkowania, ale to dopiero początek ciężkiej drogi. U mnie awokado padło po trzech latach, a ostatnia karambola i mango są w stanie umierającym :)

   Usuń
 3. Nigdy na żywo nawet nie widziałem owocu, więc nie ma zbytniej mowy o jedzeniu i sianiu. Może kiedyś będę miał wystarczająco dużo szczęścia i spotkam je w jakimś markecie :)

  Pozdrawiam
  Cho

  OdpowiedzUsuń