sobota, 7 stycznia 2012

Uprawa kurkumy

      Kurkuma, inaczej ostryż (Curcuma) to najczęściej niewysokie byliny należące do rodziny imbirowatych. Niektóre gatunki kurkumy są wykorzystywane do produkcji przyprawy - curry; są też składnikiem musztardy. Inne uprawiane są jako rośliny ozdobne. W przemyśle natomiast ostryż stosuje się jako barwnik lub składnik niektórych perfum.
      Latem zeszłego roku rozmnożyłem ostryż długi odrywając część rośliny z kłączem i przesadzając do osobnej doniczki.
       Jest to odmiana kurkumy, której głównym zastosowaniem jest produkcja kłączy, z których później otrzymuje się przyprawę. Kurkuma nie jest specjalnie wymagająca, ale lubi miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione - odwdzięcza się wtedy szybkim wzrostem. W okresie od maja do października ostryż można uprawiać w gruncie i zimować w mieszkaniu. Moja kurkuma nie była zimowana i stała po prostu na południowym parapecie, nie przerywając wzrostu.
      W literaturze podają, że kurkuma nie znosi przelewania. To prawda, chyba, że podłoże jest naprawdę mocno przepuszczalne. U mnie z racji starszego już torfu i dużej objętości kłączy woda momentalnie przecieka przez podłoże. Dlatego zawsze jest przelewana i nie odbija się to negatywnie na jej wzroście. Ostryż jest rośliną, która ogólnie lubi podłoża lekkie - torf wymieszany np. z piaskiem czy perlitem. Nie przeszkadza jej zbytnio ciasna doniczka. Zdarza się, że zaatakują ją przędziorki, jednak jest dosyć odporna i dwa-trzy prysznice załatwiają sprawę.
Ośmiomiesięczna kurkuma
      Po ośmiu miesiącach uprawy ostryż może całkiem mocno przybrać na wadze - pobrałem mały kawałeczek kłącza z jednym listkiem, a po tym czasie przyrosła - jak widać na zdjęciach - dość mocno. W marcu prawdopodobnie rozpoczną się zbiory. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz