wtorek, 24 stycznia 2012

Palma daktylowa z nasion

      Daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera) jest wysoką rośliną z rodziny arekowatych, zwanych palmami. Dorasta do 20-30 metrów wysokości. Najbardziej znane nam są owoce tej palmy, zwane daktylami, które można zakupić w sklepach, chociaż całą roślinę można wykorzystywać na różne sposoby: można pozyskiwać włókno z liści, materiały budowlane z kłodziny, produkować wódkę czy wino palmowe, w końcu można również uprawiać daktylowca jako roślinę ozdobną.
      Nasiona pozyskane z zakupionych w sklepach suszonych owoców kiełkują na ogół bardzo dobrze, chociaż długo - nawet do pół roku. Przed wysiewem nasiona powinniśmy lekko uszkodzić np. pilnikiem albo papierem ściernym, a następnie namoczyć w ciepłej wodzie na jedną dobę. Tak przygotowane nasiona siejemy do podłoża dla palm dostępnego w sklepach, ewentualnie do ziemi kwiatowej zmieszanej z piaskiem w proporcjach 2:1 na głębokość 3-5 centymetrów i zostawiamy doniczkę w spokoju, sprawdzając co jakiś czas, czy nie pojawiły się kiełki. :)

 Kiełkujące daktylowce
      Palmy daktylowe nie są wymagającymi roślinami - radzą sobie dobrze zarówno na oknie północnym, jak i południowym, chociaż oczywiście im więcej światła, tym lepiej. Nie znoszą jednak silnego zacienienia, należy im zapewnić światło rozproszone, albo bezpośrednie. Daktylowce tolerują również przesuszenie oraz zalanie gleby, jak i niższe temperatury, rzędu 0-5 stopni Celsjusza (jednak roślinom kwitnącym należy zapewnić minimum 20 stopni). Przez pierwsze 2-3 lata roślina nie będzie przypominała palm, które mają kilkanaście metrów wysokości i piękne pióropusze liści - w okresie młodocianym liście będą pojedyncze, a roślina będzie "budowała" swoją kłodzinę. Jako podłoża można użyć gotowej mieszanki dla palm, lub samemu wymieszać ziemię kwiatową z dodatkiem piasku i ewentualnie torfu odkwaszonego. W okresie od marca do października roślinę dokarmiamy nawozem uniwersalnym. Daktylowiec (jak i wszystkie palmy) ma specjalne wymagania co do doniczki: z racji głębokiego systemu korzeniowego, najlepsze będą doniczki jak najgłębsze. Szerokość doniczki nie ma wielkiego znaczenia.

Miesiąc później...

      Uprawa palmy daktylowej dla owoców jest w naszych warunkach praktycznie niemożliwa. Po pierwsze, zanim daktylowiec zakwitnie w naszym klimacie, minie 10-15 lat, albo i więcej - mało kto ma miejsce dla takiej rośliny. Po drugie, roślina jest dwupienna, zatem musimy posiadać okaz męski i żeński. Niestety, nie poznamy płci roślin, póki nie zakwitną, zatem trzymając dwie wielkie rośliny będziemy mieć tylko 50% szansy, że będziemy mieć chłopca i dziewczynkę...

Trzymiesięczna palma daktylowa

7 komentarzy:

 1. A czy nasionka przykrywałeś folią? I co rozumiesz, przez ich "uszkodzenie"? Trzeba je naciąć delikatnie, jak nasiona baobabu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasiona daktylowca są bardzo twarde, więc nie uda Ci się naciąć ich delikatnie. Po prostu wziąłem ząbkowany nóż i podpiłowałem każde nasiono w dwóch miejscach (w poprzek). Wystarczy kilka porządnych pociągnięć, aby nie uszkodzić zarodka.

   Usuń
 2. ja wychodowałem inaczej rośnie jóż 8 miesięcy i ma około 60 cm

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę Państwa, mam nietypowy problem, ponieważ w doniczce mojej palmy od 2 tygodni dość intensywnie zaczęła rozsnąć druga palma, w tym momencie ma ok.15cm, ale jak to możliwe? Palmę kupiłam 5 miesięcy temu a wychodzi na to, że zaczęła się samoistnie rozmnażać, co powinnam zrobić z nową naszczepką aby nie zagrozić obu roślinom? Będę wdzięczna za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie sprzedawca rozmnażał palmę z nasion, i w doniczce znajdowało się więcej niż jedno nasiono. Nasiona daktylowca potrafią przeleżeć w ziemi ponad pół roku, zanim skiełkują.
   Palmy daktylowe potrzebują dość dużo miejsca w donicy (zwłaszcza jeśli chodzi o głębokość). Dlatego sugerowałbym albo pozbyć się młodej rośliny, albo wyjąć palmy z doniczki, ostrożnie rozdzielić korzenie obu roślin, póki są młode i niezbyt splątane ze sobą, a następnie rozsadzić osobno do dwóch doniczek.
   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 4. Czy powinnam nową naszczepkę wysadzić?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję bardzo za odpowiedź:) A czy istnieje możliwość, że duża palma może ulec uszkodzeniu podczas rozdzielania? Z jednej strony rośnie mi druga "darmowa" palma, ale z drugiej strony jakbym miała stracić tą pierwszą za 150zł to już gorsza sprawa:)

  OdpowiedzUsuń